Kas jūrniekam somā – suvenīrs!

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā glabājas kuģinieku suvenīri, kurus jūrā braucēji ieguvuši savu tuvo un tālo kuģojumu laikā. Par atskaites punktu to iegūšanai var uzskatīt 1864. gadu, kad pirmajā tāljūras reisā uz Beļģijas ostu Ģenti devās  burinieks “Katarina”. Līdz 19. gadsimta beigām Latvijā būvētie kuģi jau bija apguvuši visus pasaules okeānus. Kā piemiņu par šiem braucieniem jūrnieki uz dzimteni atveda dažādus suvenīrus. Muzeja kolekcijā tie nonākuši kopš 1930. gadu beigām, lielāko tiesu kā dažādu jūrniecības organizāciju un pašu kuģinieku un viņu pēcteču dāvinājumi.

Nozīmīgu kolekcijas daļu veido līdz Otrajam pasaules karam atvestie suvenīri. To vidū ir eksotisku zemju vietējo iedzīvotāju darinājumi, kas bieži līdz Latvijai mērojuši garu ceļu. Tāds ir iezemiešu ieroča atdarinājums no Gilberta salām Klusajā okeānā, dažādi afrikāņu keramikas trauki, kokosrieksta trauks, kā arī strausa ola. No okeāna piekrastes Amerikā atvests spieķis, kas izgatavots no haizivs mugurkaula skriemeļiem. Vieni no populārākajiem kuģinieku suvenīriem bija lielie jūras gliemežvāki. Tālo braucienu laikā okeānos tika zvejots un starp ierastajiem zivju lomiem tika noķertas arī retāk sastopamas zivis un citi okeāna iemītnieki. Tā muzejā nonāca zobenzivs, kā arī jūras zvaigzne un lielais jūras vēzis. No Nīderlandes, kuras ostās bieži piestāja latviešu burinieki, jūrnieki parasti atveda koka tupeles.

Tvaikoņu ēras laikā Latvijas jūrnieki kā suvenīrus braucienu laikā iegādājās miniatūrus glābšanas riņķus ar tās Eiropas ostas pilsētas skatiem, kur tajā laikā atradās kuģis ar tā apkalpi. Tos Latvijas kuģinieki ne tikai pirkuši atmiņai par apmeklētajām ostām, bet arī saglabājuši kā piemiņu par kuģiem, uz kuriem, iespējams, paši kuģojuši. Kā suvenīrs tika atvesti arī jūrnieku, kuri pirmo reizi šķērsoja ekvatoru, iesvētīšanas ceremonijas vadītāja aksesuāri Neptūna koka trijžuburis un pakulu bārda. Populārs jūrniecības suvenīrs bija pudelēs ievietotie kuģu modeļi, ko garajos jūras braucienos vai brīvajos brīžos gatavoja arī latviešu jūrnieki.

Dažādu  pasākumu laikā Latvijas kuģniecības un citas ar jūrniecību saistītas organizācijas bieži vien dāvināja un saņēma piemiņas suvenīrus. Muzeja krājumā glabājas Latvijas Tālbraucēju kapteiņu biedrības suvenīrs – metāla kuģis – krājkase.

Suvenīru iegāde jūras braucienos un piemiņas lietu dāvināšana bija populāra arī 20. gadsimta otrajā pusē. Tālbraucēji kapteiņi un jūrniecības darbinieki no tālām zemēm atveda suvenīrus, kā arī saņēma dāvanā no citiem jūrā braucējiem dažādas ar profesiju simboliski saistītas piemiņas lietas. Atsevišķas no tām glabājas muzeja krājumā. Iecienīti suvenīri šajā laikā bija vimpeļi, kurus gan pasniedza oficiālās tikšanās reizēs, gan veda kā piemiņas lietas no reisos apmeklētajām ostām un valstīm.

 

 

Jūras zvaigzne. 1920. gadu otrajā pusē atvedis un par suvenīru izveidojis tālbraucējs kapteinis Vilis Pipars (1897–1929).

 

Suvenīri no Āfrikas: vietējo iedzīvotāju darināti dekoratīvi keramikas trauki. Atvesti 20. gs. sākumā.

 

Klusā okeāna tautu ieroča atdarinājums – koka šķēps ar malās piestiprinātiem valzivs zobiem un Gilberta salu protektorāta muitas zīmogu. Atvests 20. gs. sākumā.

 

Izkaltēta zobenzivs bez galvas. Piederējis tālbraucējam kapteinim Aleksandram Strubergam (1907–1985).

 

Suvenīrs – jūras vēzis. Piederējis tālbraucējam kapteinim Aleksandram Strubergam (1907–1985).

 

Jūras gliemežvāks. Atvests 20. gs. sākumā.

 

Strausa ola. Atvesta 20. gs. sākumā.

 

Nīderlandiešu koka tupeles. Atvestas 19. gs. beigās / 20. gs. sākumā.

 

Kuģu modeļi pudelē: vienmasta buru laiva “II”, četrmastu burinieks “Edis” un velkonis “Silvija”, kā arī bāka, bākas uzrauga mājiņa un vējdzirnavas. Piederējis tālbraucējam kapteinim Ernestam Aleksandram Baumanim (ap 1875–1937).

 

Suvenīri – miniatūri glābšanas riņķi. Starp suvenīriem ar Eiropas ostu skatiem un nezināmu kuģu vai ostu piemiņas lietām, saglabājušies arī Latvijas tvaikoņu “Maija” un “Austra” piemiņas suvenīri, 20. gs. sākums – 1930. gadi.

 

Kuģis – krājkase. Latvijas Tālbraucēju kapteiņu biedrības suvenīrs, 20. gs. 30. gadi.

 

Piemiņas vimpeļi no apmeklētajām ostām un valstīm. Atvedis kuģu matrozis, elektriķis un dokermanis Aļģimants Podžuns (jūrā gājis no 1958. līdz 2005. gadam).

 

Pelnu trauks no Ēģiptes. Ap 1965. gadu atvedis kuģu matrozis, elektriķis un dokermanis Aļģimants Podžuns.

 

Piemiņas suvenīrs – sienas dekors ar Jamaikas salas kontūru. 1922. gadā tālbraucējam kapteinim Ēvaldam Grāmatniekam, toreizējam Jamaikas motorkuģa “Petrojam Trader” kapteinim, uzdāvinājusi kuģa apkalpe.

 

Suvenīrs – jūrnieka figūra. Tālbraucējam kapteinim Miķelim Elsbergam (1931–2002) viņa 70 gadu jubilejā 2001. gadā uzdāvinājusi Latvijas Jūras administrācija.