Akciju sabiedrībai “KVADRĀTS” – 100

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā glabājas muzeja priekšmeti, kas atgādina par lielāko gumijas izstrādājumu ražotni Latvijas Republikā – rūpnīcu “Kvadrāts”, kurai šogad aprit 100 gadi.

Uzņēmums dibināts 1924. gadā uz ārzemju kapitāla bāzes, jo tā varēja lētāk iegūt galveno izejvielu – jēlgumiju no kaučuka augiem, ko Nīderlandes karaliste piegādāja no savām kolonijām. Uzņēmuma valdē bez Nīderlandes karalistes pilsoņa bija arī Igaunijas un Latvijas pārstāvji. Sākotnējais pamatkapitāls bija 750 tūkstoši latu, ko vēlāk palielināja līdz 7 miljoniem latu. Nākamajā gadā pēc dibināšanas rūpnīca sāka darbu ar 348 strādniekiem.

 

Akciju sabiedrības “Kvadrāts” eksporta preču katalogs, 20. gs. 20.–30. gadi.

Uzņēmuma sākotnējais nosaukums bija “Baltijas Indijas gumijas kompānija “Kvadrāts”” (Baltic India Rubber Company “Quadrat”) jeb saīsināti “Kvadrāts”. Padomju okupācijas vara 1940. gadā to nacionalizēja un pārdēvēja par rūpnīcu “Sarkanais kvadrāts”. 1963. gadā uzņēmumu pārveidoja par ražošanas apvienību, pievienojot gumijas rūpnīcu “Meteors”, kas ražoja apavus, un uzņēmumu “Varonis”, kas specializējās tehniskās gumijas izstrādājumu izgatavošanā.

Pēc Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas, 1992. gadā uzņēmumu “Sarkanais kvadrāts”, pārveidoja par akciju sabiedrību, bet 1998. gadā sadalīja četros uzņēmumos, no kuriem viens atkal ieguva nosaukumu “Kvadrāts”. Tomēr tas nespēja konkurēt ar produkciju no Krievijas un Rietumeiropas. 1999. gadā akciju sabiedrība “Kvadrāts” bankrotēja un 2003. gadā to likvidēja.

 

Ražošanas apvienības “Sarkanais kvadrāts” produkcijas katalogs, 1987. gads.

Pirmā rūpnīcas ēka tika uzcelta pēc arhitekta Vilhelma Bokslafa projekta funkcionālisma stilā Blieķu muižas teritorijā blakus Baltijas linu fabrikai Ķengaragā, Maskavas (tagadējā Latgales) ielā 322. 1944. gada rudenī karadarbības laikā fabrika tika daļēji nodedzināta. Pēc padomju okupācijas varas atjaunošanas uzņēmums atsāka darbu 1945. gada maijā. 60. gados uzcēla papildus korpusus gumijas tehnisko izstrādājumu ražošanai.

 

Bijusī akciju sabiedrības “Kvadrāts” ēka Rīgā, Latgales ielā 322b. Fotogrāfs M. Lablaiks, 2023. gads.

Kopš rūpnīcas dibināšanas tās galvenā produkcija bija apavi. Pārsvarā tos ražoja no gumijas, bet izmantoja arī velūru, ādu u.c. materiālus. Visvairāk izgatavoja ielas apavus, kas bija galvenā uzņēmuma eksportprece uz Rietumeiropu un Austrumiem, galvenokārt uz Krieviju. Piemēram, 1929. gadā saražoja 3,3 miljonus pāru apavu. Tie bija paredzēti visām sezonām, dažāda izmēra, modeļu un krāsu, abiem dzimumiem un visām vecuma grupām – galošas, botes, puszābaki, gumijas un ziemas zābaki, kurpes, vasaras sandales, sporta, tenisa un rīta kurpes. Pēc padomju okupācijas apavu ražošanas apjomi un sortiments palielinājās – sāka izgatavot zābakus zvejniekiem, ugunsdzēsējiem un strādniekiem, arī gumijas čības pludmalei un masāžai, utt. Produkcija tika realizēta gan vietējā tirgū, gan arī visās Padomju Savienības republikās. 1965. gadā saražoja 7,7 miljonus gumijas apavu pāru, bet 1986. gadā – 15,2 miljonus.

Uzņēmums ražoja arī citus gumijas izstrādājumus – pretgāzu aizsargtērpus, gāzmaskas, naudas makus, rotaļlietas, laivas, piepūšamos pontonus, velosipēdu riepas un kameras, pārvadsiksnas, dažādas rūpniecības šļūtenes. Vācu okupācijas laikā, kad rūpnīca bija pakļauta Hamburgas gumijas firmai “Phoenix”, galvenā produkcija bija automobiļu riepas militārajām vajadzībām. Padomju okupācijas laikā pēc kara tehniskās gumijas sortimentu paplašināja blīves, caurules, kombainu ķīļsiksnas, veļas mazgājamo mašīnu gumijas veltņi, slaukšanas aparātu detaļas, elektriķu cimdi u.c. Gumijas materiālu fabrika izmantoja arī linoleju un jumta segumu izgatavošanā.

Muzeja krājumā pārsvarā glabājas uzņēmumā ražotie apavi.

Sieviešu botes un pusgalošas, 1939. gads. Mitrā laikā iecienītas bija uz ielas apaviem uzvelkamas galošas uz papēža, kā arī elastīgās pusgalošas, kuras varēja ērti uzvilkt un salocītas nesāt līdzi.

Akciju sabiedrības “Kvadrāts” ražotais naudas maks,

20. gs. 20.–30. gadi.

Sieviešu vasaras kurpju paraugs, 1953. gads.

Vīriešu galošas, 1953. gads.

Bērnu zābaka paraugs ar Mikipeles ornamentu, 1988. gads.

20. gs. 80. gados gumijas ražošanā sāka izmantot polivinilhlorīda plastikātu, no kura tika lieti krāsaini zābaki. Tie bija izturīgāki un elastīgāki nekā iepriekš no formētās gumijas gatavotie. Šos zābakus ziemas apstākļiem papildināja ar siltāku oderi.

Sieviešu pludmales čības paraugs, 1988. gads.

Ražošanas apvienības “Sarkanais kvadrāts” laboratorija, 1970. gads. Fotogrāfs nezināms.

Ražošanas apvienības “Sarkanais kvadrāts” 50 gadu jubilejas medaļa, 1974. gads.

Virtuālās izstādes autore: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Rīgas vēstures izpētes un ekspozīciju darba nodaļas vēsturniece Mg. hist. Zita Pētersone.