Par godu muzeja 250 gadu jubilejai prezentēta “Himzela klase” un Latvijas Bankas kolekcijas monēta “Gaismas staru vēdeklis”
2023. gada 29. novembrī Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā tika atklāta muzejpedagoģisko nodarbību telpa – “Himzela klase”, kas muzeja darbībā paver jaunas iespējas izglītojošo piedāvājumu klāstā, kā arī prezentēta unikāla dizaina Latvijas Bankas sudraba kolekcijas monēta “Gaismas staru vēdeklis”, kas veltīta Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250 gadu jubilejai. Uz pasākumu aicināts ikviens interesents.
Monētas prezentācijas pasākumā piedalījās Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja direktore Liene Johansone-Kuzmina, Latvijas Bankas Naudas apgrozības pārvaldes vadītājs, Monētu dizaina komisijas vadītājs Jānis Blūms, Monētu dizaina komisijas priekšsēdētāja vietnieks Edgars Zvirgzdiņš un monētas grafiskā dizaina autors Ivars Drulle. Klātesošie uzzinās gan par monētas tapšanas ceļu no idejas līdz realizācijai, gan par elementiem un simboliem, kas attēloti monētā. Monētas īpašais vizuālais tēls būs pārsteigums daudziem.
Monētu muzejā iespējams apskatīt līdz 2023. gada 3. decembrim.
Muzejpedagoģisko nodarbību telpas – “Himzela klases” atklāšana ir nozīmīgs notikums, kas sniegs iespēju paplašināt muzeja piedāvājumu, īpaši darbā ar pirmsskolēniem un skolēniem, jo pirmo reizi muzeja vēsturē būs īpaša telpa, kas pielāgota tieši mazāko apmeklētāju vajadzībām. Izstrādājot “Himzela klases” dizainu, arhitekts Imants Rubīns pievērsis uzmanību bērnu un jauniešu kognitīvos procesus un fizisko labsajūtu veicinošiem telpiskās plānošanas faktoriem.
“Himzela klasē” līdz 3. decembrim apskatāma Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250 gadu jubilejai veltītā Latvijas Bankas jaunā sudraba kolekcijas monēta, tiks demonstrēts monētai veltītais video, kā arī eksponēti vairāki muzeja krājuma priekšmeti, kas asociatīvi saistāmi ar monētā ietvertajiem simboliem. Par godu monētas izlaišanas notikumam, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs apmeklētājiem piedāvā vairākas aktivitātes.
Kolekcijas monēta un klase tiek atklāta muzejam īpašajā 2023. gadā, kad ar virkni pasākumu tiek atzīmēta Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250 gadu jubileja. Latvijas kultūras institūciju vēsturē nav nevienas citas, kas ir pastāvējusi un pastāv tik ilgā nepārtrauktā darbībā. Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs ir vecākais muzejs Baltijā, kā arī viens no senākajiem publikai atvērtajiem muzejiem Eiropā (Britu muzejs Londonā dibināts 1753. gadā, Luvras muzejs Parīzē atvērts 1793. gadā).
Muzejs dibināts 1773. gadā, kad Rīgas Rāte kā dāvinājumu pieņēma Rīgas ārsta Nikolausa fon Himzela (1729–1764) dabaszinātnisko un mākslas priekšmetu kolekciju, nolemjot izveidot muzeju un nosaukt to Himzela vārdā. 250 gadu ilgajā pastāvēšanas laikā vairākkārt tikuši mainīti muzeja nosaukumi, sākotnēji arī tā atrašanās vieta. Kopš 1791. gada muzejs atrodas 13.–20. gadsimta arhitektūras piemineklī – Rīgas Doma baznīcas un klostera ansamblī. 1881. gadā, apvienojot Himzela muzeja un pilsētas numismātikas kolekcijas, izveidots Pilsētas monētu kabinets.
Šobrīd Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs ir viena no lielākajām un nozīmīgākajām Latvijas vēstures un kultūras bagātību krātuvēm. Muzeja krājumā ir vairāk nekā 600 000 priekšmetu, kas sistematizēti 75 kolekcijās. Muzeja ekspozīcijas 14 zālēs var aplūkot tikai nelielu daļu no bagātā un daudzveidīgā krājuma. Sudraba kabinetā eksponēti ap 300 vērtīgākie muzeja dārgmetālu kolekcijas priekšmeti.
“Manuprāt, mēs visi varam droši teikt, ka Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs ir Latvijas galvaspilsētas identitātes liecību turētājs. Tas jau 250 gadu diendienā ir uzkrājis, dokumentējis, popularizējis gan materiālās, gan nemateriālās kultūras vērtības un tradīcijas,” Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250. jubilejai veltītajā uzrunā atzina Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.
Papildu informācija: RVKM Komunikācijas darba nodaļā, tālr.: 67356676; 67356680.