Atpakaļ pie saknēm

Izstādes atklāšana 5. februārī plkst. 14.00

Mencendorfa namā no 2025.gada 5. februāra līdz 2. martam aplūkojama Gunta Granta gleznu izstāde “Atpakaļ pie saknēm”.

Izstādes atklāšana 5. februārī plkst. 14.00

Latvijas mākslas cienītājiem pirmo reizi tiek piedāvāta plašāka iespēja aplūkot gleznotāja Gunta Granta gleznas. Daudziem viņa vārds gan Latvijā, gan ārzemēs saistās galvenokārt ar liliju selekciju, tomēr sākotnēji 20. gadsimta 70. gados gados viņš nopietni apguva glezniecību, sešus gadus mācoties izcilā latviešu tonālās glezniecības vecmeistara Bruno Celmiņa studijā un paralēli zīmēšanas studijā pie atzītā zīmēšanas pedagoga Vitālija Karkunova. Daudz mācoties arī no latviešu vecmeistaru Imanta Vecozola un Viļa Ozola daiļrades, kā arī ietekmējoties no franču impresionisma un postimpresionisma glezniecības, mākslinieks ir attīstījis savu īpašo pasaules redzējumu. 

Izstādē aplūkojamie darbi atklāj Gunta Granta pieklusināto, poētisko un mazliet nostalģisko reālismu. Smalka tonalitāte, harmoniski līdzsvaroti krāsu salikumi un glezniecības tehnikas meistarība ir vērtības, kas kas rada telpu individuālai uztverei un emocionālai iesaistei. Autors izvairās no pārāk tiešām un uzbāzīgām “literārām” referencēm vairāk ļaujot skatītājam pašam atrast savu ceļu, savu skatījumu.

Kā gan gleznotājs var nonākt pie liliju selekcijas un pēc tam atgriezties atpakaļ pie glezniecības?

Dzīves mestie loki reizēm ir pārsteidzoši – 80. gados gleznošana Gunti Grantu aizveda pie liliju audzēšanas un selekcijas, kas kļuva par nopietnu aizraušanos gandrīz 40 gadu garumā. Mākslinieku ģimenē uzaugušais jaunais gleznotājs, vēlēdamies uzgleznot liliju ziedus, devās tos meklēt pie toreiz pazīstamā liliju selekcionāra Andra Krūmiņa, kura dārzā ieraudzītā krāšņo ziedu pārpilnība bija stimuls pamazām, bet vēlāk pilnībā pievērsties liliju selekcijai.  Gleznošana pamazām aizvirzījās otrā plānā, līdz pilnībā tika nolikta malā. Gadu gaitā, sasniedzis galvenos mērķus liliju selekcijā un kļuvis par Latvijā un arī starptautiski atzītu selekcionāru, kura sasniegumus 2018. gadā vainagoja Valsts apbalvojums, Guntis Grants atkal atgriezās pie gleznošanas. 

Izstādē ir aplūkojami darbi gan no jaunības perioda, gan arī pēdējo triju gadu veikums – gan ziemeļnieciski atturīgas ainavas, gan harmoniskas klusās dabas.

Aicinām ikvienu mākslas mīļotāju apmeklēt izstādi un ļauties ceļojumam atpakaļ pie saknēm!